Barion Pixel
  

Nyáron szaunázni? – Előnyök, hátrányok és hasznos tanácsok



 

A szaunázás régóta ismert és kedvelt módja a kikapcsolódásnak, a méregtelenítésnek és az immunrendszer erősítésének. Sokan azonban úgy gondolják, hogy ez a tevékenység inkább a hideg hónapokhoz illik – hiszen miért fokoznánk a hőséget nyáron? Mégis, egyre többen választják a nyári szaunázást is. De vajon ajánlott-e? Milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat a forró hónapokban való izzadás? Ennek járunk most utána.

 

E cikk írója a jelenlegi 40 fok ellenére is szaunázott még pár órával ezelőtt és egyáltalán nem bánta, hogy mindenki csodálkozva nézett rá a jeges koktélokat szürcsölve egy kényelmes hotel wellness részlegében. S mivel nyár van, forróság, a szauna kabinok üresen kongtak, így igazán kényelmesen el lehetett feküdni a padokon, s nem kellett foglalkozni azzal, hogy vajon a következő vendég befér-e az egymás mellett izzadó tömegbe? (Merthogy télen bizony előtör a „hering-effektus” minden szaunánál…)

Az érdeklődő szemeket látva fogalmazódott meg a gondolat bennem, hogy ma arról fogok írni, hogy vajon egészséges-e a nyári szaunázás? (Igazolván a forróság iránti vágyam megvalósítását.)

 

Előnyök – Miért jó nyáron is szaunázni?

 

Edzi a hőháztartást és a keringési rendszert
A szaunázás során a test magas hőmérsékletnek van kitéve, amit a szervezet próbál kompenzálni. Ez a folyamat hasonló ahhoz, ahogy a test nyári meleghez alkalmazkodik. A rendszeres nyári szaunázás így segíthet a szervezet hőszabályozásának javításában, csökkentve a hőérzékenységet.

 

Méregtelenítés és bőrmegújítás
A fokozott izzadás segíti a méreganyagok távozását a szervezetből és tisztítja a pórusokat. A bőr ezáltal simább, frissebb, feszesebb lehet – ami nyáron, amikor többet mutatunk meg magunkból, különösen előnyös lehet. (Bár én eddig még nem tapasztaltam magamon a „feszesedést”, de a kutatások és mások tapasztalásai alapján fogadjuk el ezt a kijelentést tényként.)

 

Stresszcsökkentés, pihenés
Bár nyáron több lehetőség van szabadtéri kikapcsolódásra, a szauna nyugalmat adó környezete különösen jó hatással lehet a pszichére, különösen egy stresszes munkanap után. A meleg és a relaxáció kombinációja segíthet az elmélyült pihenésben. (Gondoljunk arra is, amit már említettem, hogy nyáron bőven van hely a szaunákban, így aki nem szereti a nagy tömeget, vagy épp el akar vonulni egy kicsit magába a családtól, a többi embertől, az tökéletes helyet találhat így magának.)

 

Immunrendszer erősítése
A rendszeres szaunázás hozzájárulhat az immunrendszer aktivizálásához – ez nemcsak télen, hanem nyáron is hasznos, különösen, ha hajlamosak vagyunk a nyári náthára vagy fertőzésekre.

 

Hátrányok és kockázatok – Mire figyeljünk nyáron?

 

Túlmelegedés veszélye
A nyári forróságban a test eleve fokozott hőterhelésnek van kitéve. Ha ilyenkor szaunázunk, nagyobb az esély a túlmelegedésre, hőgutára. Különösen veszélyeztetettek az idősek, a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők, valamint a kisgyermekek. (Kisgyermekeknek egyébként se ajánlott a szauna…)

 

Folyadékvesztés
A nyári szaunázás során jelentős folyadék- és elektrolitveszteség történhet. Ez fejfájáshoz, szédüléshez, akár ájuláshoz is vezethet, ha nem pótoljuk időben a vizet és az ásványi anyagokat. (Ezért van a legtöbb helyen vízautomata a szauna mellett…)

 

Kellemetlen hőségérzet
Egy meleg nyári napon sokan érezhetik úgy, hogy már a mindennapi hő is elég megterhelő – ilyen esetekben a szauna inkább kellemetlen, mint élvezetes élményt nyújt. (Persze, nyilván az megy szaunázni, aki úgy érzi, hogy szüksége van rá, vágyat érez erre a tevékenységre, úgyhogy ezt a pontot akár ki is hagyhatnánk, de azért meg kellett említeni.)

 

Tippek a biztonságos nyári szaunázáshoz

 

Válassz hűvösebb időpontot: Inkább reggel vagy késő este szaunázz, amikor enyhébb a kinti hőmérséklet!

Hidratálj megfelelően: A szaunázás előtt és után is igyál elegendő vizet vagy izotóniás italt!

Használj infra- vagy kültéri szaunát: Az infraszauna kevésbé megterhelő, a kerti szaunázás pedig kellemesebb lehet a természetes szellőzés miatt.

Figyeld a tested jelzéseit: Ha szédülést, szapora szívverést vagy légszomjat érzel, azonnal hagyd abba a szaunázást!

Tarts megfelelő pihenőidőt: Ne ugorj vissza rögtön a szaunába, hagyd, hogy a tested lehűljön és regenerálódjon!

 

A nyári szaunázás nem tilos – sőt, számos pozitív hatása lehet –, de nagyobb körültekintést igényel. Ha egészséges vagy, figyelsz a hidratálásra és az időzítésre, akkor a szaunázás nyáron ugyanúgy jótékony lehet, mint télen. Viszont, ha valamilyen egészségügyi problémád van / rosszul viseled a meleget, érdemes orvossal konzultálni vagy a hűvösebb hónapokra időzíteni ezt a rituálét.

 

A legfontosabb: mindig hallgass a saját tested jelzéseire – és élvezd a szauna jótékony hatásait felelősen!

 

(Forrás: Temesvári / PatikaPlus)


Tetszett a cikk?
 

2025. július 14.

Hasonló cikkek

Pókcsípések nyáron – Mire figyeljünk, mennyire veszélyesek és mit tehetünk ellenük?

Ma azzal fogunk foglalkozni, hogy vajon mennyire veszélyes a pókcsípés?

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Darázscsípés nyáron – Tünetek, allergia, védekezés és házi praktikák

. Bár a darazsak nem csípnek ok nélkül, ha fenyegetve érzik magukat, fájdalmasan szúrnak.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Hogyan védekezzünk a szúnyogcsípés ellen? Léteznek házi praktikák?

A szúnyogcsípés nemcsak kellemetlen viszketést okoz, de bizonyos esetekben allergiás reakciót is kiválthat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!