Barion Pixel
  

Nehezen viseli a hűvösebb estéket?



 

 

A pajzsmirigy egy viszonylag kis szerv, ám működése az egész szervezetre kifejti hatását: A mirigy által termelt hormonok részt vesznek az emésztés szabályozásában, a kiválasztásban, a növekedésben, a szexuális és az agyi működésben is. Ebből következik, hogy a megjelenő problémák a test különböző területein okozhatnak tüneteket.

 

Többféle tünet, eltérő intenzitással

 

A nem megfelelő jódellátottság miatt a pajzsmirigy gyakran nem képes megfelelően ellátni a munkáját, aminek következtében alulműködés jelentkezik. Ennek tünetei igen szerteágazóak, egyénenként eltérő időben és erősséggel alakulhatnak ki: fáradtság, székrekedés, depresszió, menstruációs zavarok, valamint akár hideg intolerancia is. Ez utóbbi a nyár végével, a hűvös esték beálltával igen jellemző probléma.

Azt fontos kihangsúlyozni, hogy egy-egy tünet megléte önmagában még nem elegendő a pajzsmirigy aluműködés diagnózisának felállításához, de gyanú esetén szakorvoshoz kell fordulni!

 

Teljes pajzsmirigy hormonpanel!

 

pajzsmirigy alulműködés vizsgálata a vérből történő hormonszintek meghatározásával történik, ennek során az agyalapi mirigy által termelt a TSH, illetve a pajzsmirigy hormonok (fT3 és fT4) szintjét kell meghatározni, amelyet érdemes kiegészíteni az antiTPO, anti Tg, reverz T3, thyreoblobulin szint (teljes pajzsmirigy hormonpanel) mérésével is.

A Budai Endokrinközpont szakorvosa elmondta, amennyiben magas a TSH szint, gyanakodhatunk alulműködésre, de a TSH érték egyénenként, életkoronként, sőt, évszakonként más és más lehet. Ezért fontos, hogy a teljes pajzsmirigy hormonpanelt elvégeztessük, valamint a laborvizsgálat mellett ultrahangvizsgálat is történjen!

 

Életmódváltás és…

 

A betegség megállapítása esetén a háttér tényezők figyelembevételével a szakorvos minden esetben életmódváltozást javasol, valamint a pontos adatok birtokában elindul a gyógyszeres kezelés, hormonpótlás formájában, egyénre szabottan kiegészítve a szükséges nyomelemekkel (kiemelten jód, szelén) és vitaminokkal (D, E, A).

A pajzsmirigy alulműködés megfelelő szakorvosi kontroll és kezelés mellett jó eredményekkel kezelhető! – hangsúlyozza dr. Bérczy Judit.

 

 

Forrás: Galenus


Tetszett a cikk?
 

2019. április 29.

Hasonló cikkek

Női hormonháztartás egyensúlyban: PMS és menopauza kezelése

A női hormonrendszer folyamatos változáson megy keresztül az élet során. A premenstruációs szindróma (PMS) és a menopauza olyan hormonális állapotok, amelyek jelentős hatással lehetnek a közérzetre, a hangulatra és az általános egészségre. A megfelelő életmódbeli változtatások, természetes kiegészítők és orvosi kezelések segíthetnek enyhíteni a tüneteket és támogatni a hormonháztartás egyensúlyát.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 05. 21.

Mítoszok és tények a fogyásról: Mit mond a tudomány?

A fogyással kapcsolatban rengeteg tévhit és félreértés kering az interneten és a közösségi médiában. Sokan gyors megoldásokat keresnek, míg mások csodaszerekben reménykednek. De vajon mi az igazság? Ebben a cikkben tudományos alapokon vizsgáljuk meg a leggyakoribb fogyókúrás mítoszokat, valamint bemutatunk hatékony étrend-kiegészítőket, a metabolizmusra ható tényezőket és a testzsírszázalék mérésének legjobb módjait.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 05. 21.

Koleszterin-mítoszok: Tényleg káros a tojás és a vaj?

A koleszterinnel kapcsolatos tévhitek évtizedek óta tartják magukat, pedig a legújabb kutatások azt mutatják, hogy nem minden koleszterinforrás káros az egészségre. Sokáig úgy hitték, hogy a tojás és a vaj növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, azonban az újabb tudományos eredmények árnyaltabb képet festenek.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 05. 21.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!